Główne rodzaje analiz brodawczaka, cechy ich kolekcji

Wirus brodawczaka lub HPV to mikroorganizm, który ma dziesiątki podgatunków. W zależności od tego, jaki szczep wirusa ma dana osoba, zachodzą pewne zmiany na skórze, błonach śluzowych i narządach wewnętrznych.

Szczególnie niebezpieczne są wirusy HPV związane z podgatunkami onkogennymi, to znaczy zwiększają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Analiza pod kątem brodawczaka, wykonana na czas, pomaga ustalić szczep wirusa brodawczaka i odpowiednio otrzymać leczenie przeciwwirusowe, które jest również zapobieganiem nowotworom.

Przyczyny HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych wirusów na świecie.

Uważa się, że jeden lub więcej szczepów tego drobnoustroju można znaleźć u prawie 90% populacji. Tak powszechna dystrybucja HPV wynika z łatwości jego przenoszenia.

Wirus jest przenoszony tylko z osoby na osobę, ale na kilka sposobów. Najbardziej podstawowy to kontakt seksualny i może to być zarówno tradycyjny kontakt seksualny, jak i oralny lub analny. HPV może przejść z matki podczas porodu na dziecko, a często po pewnym czasie w jamie ustnej i gardle dziecka wykrywane są brodawczaki.

Często wirus brodawczaka jest przenoszony przez kontakt, to znaczy przez uszkodzoną skórę lub podczas używania niektórych przedmiotów osobistych przez różne osoby. Mikroorganizm doskonale zachowuje swoją żywotność w wilgotnym i ciepłym środowisku, dzięki czemu po wizycie w wannie lub basenie łatwo stać się jego właścicielem.

Niektóre cechy aktywności seksualnej zwiększają ryzyko infekcji. To jest jego wczesny początek, częsta zmiana partnerów, choroby przenoszone drogą płciową, aborcje u kobiet. W większości przypadków kobiety są zarażane seksualnie wirusem HPV, który lekarze kojarzą z anatomicznymi cechami struktur ich narządów płciowych.

Wirus brodawczaka nie zawsze pojawia się natychmiast, w większości przypadków mija kilka miesięcy i lat, zanim jego zewnętrzna manifestacja na skórze i błonach śluzowych.

Za aktywację patogenu winnych jest kilka czynników prowokujących, do ich grupy należą:

 • Wyraźne osłabienie układu odpornościowego. Obserwuje się to po ciężkich chorobach zakaźnych, po długotrwałym leczeniu antybiotykami, z częstymi dolegliwościami układu oddechowego.
 • Negatywny wpływ długotrwałego i częstego stresu psycho-emocjonalnego.
 • Obecność przewlekłych chorób narządów płciowych, narządów moczowych, przewodu pokarmowego.
 • Awitaminoza.
 • Złe nawyki - długotrwałe palenie, nadużywanie alkoholu.

Aktywacja wirusa prowadzi do tego, że gromadzi się on w dużych ilościach w określonym obszarze ciała lub na błonach śluzowych i zmienia strukturę i funkcję znajdujących się tutaj komórek. Rezultatem tego procesu jest pojawienie się brodawek i brodawczaków.

Szczególnie niebezpieczne są brodawki narządów płciowych, które pojawiają się na zewnętrznych narządach płciowych, a u kobiet wewnątrz pochwy. Wyrostki na skórze mogą być zarówno pojedyncze, jak i wielokrotne, często są uszkodzone, co zwiększa ryzyko degeneracji normalnych komórek na nietypowe.

Jak i dlaczego przeprowadza się analizę wirusa brodawczaka ludzkiego?

cząsteczki wirusa brodawczaka ludzkiego

Kiedy na ludzkim ciele pojawiają się brodawczaki, dermatolog z całą pewnością może stwierdzić, że w ciele tego pacjenta obecny jest wirus.

Aby jednak leczenie było jak najskuteczniejsze, konieczna jest diagnostyka laboratoryjna w celu określenia rodzaju wirusa i jego ilości w organizmie.

Konieczne jest określenie szczepu HPV w przypadku wykrycia narośli brodawczakowatych:

 • Na zewnętrznych narządach płciowych, u kobiet w pochwie oraz u mężczyzn na penisie i cewce moczowej.
 • W okolicy gardła i ust.
 • wokół odbytu.

Analiza w tym przypadku pozwala ustalić, czy wirus należy do grupy onkogennej czy nieonkogennej.

Pozwala to lekarzowi przewidzieć wynik choroby i przepisać leczenie, które zapobiega prawdopodobieństwu rozwoju złośliwej zmiany. Konieczna jest analiza wirusa brodawczaka ludzkiego, a jeśli wykryte zostaną stany przedrakowe, u kobiet jest to dysplazja lub leukoplakia szyjki macicy.

Analizę pod kątem wirusa brodawczaka zaleca się każdej kobiecie po 30 latach. Najlepiej byłoby, gdyby było to powtarzane raz na trzy do pięciu lat. Takie podejście do własnego zdrowia pozwoli zidentyfikować rozwój komórek atypowych we wczesnych fazach ich pojawiania się.

Aby określić HPV w ludzkim ciele, opracowano różne metody diagnostyczne. Pacjent pobiera krew do analizy, skrobania i rozmazu u kobiet z kanału szyjki macicy i szyjki macicy. U mężczyzn do analizy potrzebne są komórki z warstwy śluzowej cewki moczowej, tajemnica prostaty.

Przed przystąpieniem do analizy zaleca się przestrzeganie kilku zasad. Mężczyźni nie powinni oddawać moczu przez półtorej godziny. Kobieta podczas poprzedniej wieczornej higieny nie powinna myć się i używać środków bakteriobójczych.

W razie potrzeby, jeśli podejrzewa się HPV, wykonuje się biopsję. Oznacza to, że z obszaru transformacji komórek pobierany jest mały kawałek tkanki.

Metody diagnostyczne

Nowoczesne centra medyczne mają kilka metod wykrywania HPV w ludzkim ciele. Najczęściej używane są:

 • PCR - reakcja łańcuchowa polimerazy. Metoda ta opiera się na wykrywaniu DNA wirusa brodawczaka ludzkiego, co umożliwia znalezienie tego drobnoustroju z niemal najwyższym prawdopodobieństwem. Do badania potrzebne są płyny biologiczne – krew, ślina, mocz, płyn owodniowy lub zeskrobanie z warstwy śluzowej szyjki macicy lub cewki moczowej. Diagnostyka DNA pomaga również ustalić rodzaj drobnoustroju i jego stosunek ilościowy w momencie pobierania próbki.
 • Test Digin to nowoczesna, bardzo czuła analiza, która umożliwia przypisanie wirusa do jednego ze stu szczepów i określenie jego onkogenności. Do analizy pod kątem brodawczaka konieczne jest zeskrobanie z pochwy lub cewki moczowej. Interpretacji uzyskanych wyników dokonuje lekarz. Test Digin pozwala na wykrycie stężenia wirusa, co wskazuje na wysokie ryzyko degeneracji zmienionych komórek w komórki rakowe. Dlatego to badanie jest konieczne, aby przepisać najskuteczniejsze leczenie zapobiegawcze.

W przypadku pozytywnych wyników testu lub w przypadku wyników wątpliwych zalecana jest druga diagnoza. Pozwala ocenić wyniki leczenia i dokładnie określić, czy dana osoba jest zarażona wirusem HPV.

Ale nawet przy negatywnych wynikach każda osoba, jeśli to możliwe, powinna być okresowo badana, ponieważ w dowolnym momencie można zarazić się wirusem.

Cechy ankiety u kobiet

kontakt z lekarzem w sprawie wirusa brodawczaka ludzkiego

Diagnoza wirusa brodawczaka u kobiet ma swoją własną charakterystykę. Najbardziej pouczające jest jakościowe zdrapywanie ze strefy widocznych zmian iz kanału szyjki macicy.

Materiał pozyskuje się za pomocą specjalnego pędzelka, jednocześnie pobiera się wymaz do cytologii. W niektórych przypadkach do pobierania próbek można użyć uniwersalnej sondy medycznej. Materiału nie należy przyjmować podczas menstruacji, ponieważ pokaże niewiarygodne wyniki.

Pacjentom ginekologa, którzy nie ukończyli trzydziestego roku życia, przypisuje się tylko cytologię. Wykrycie wirusa HPV przed 30 rokiem życia nie ma charakteru informacyjnego - uważa się, że infekcja u młodych ludzi przebiega potajemnie.

Po 30 latach przepisuje się cytologię wraz z testami na wirusa brodawczaka. W tej chwili ważne jest, aby nie przegapić momentu wskazującego na degenerację normalnych komórek w komórki rakowe.

Rola genotypowania?

Genotypowanie to laboratoryjne określenie rodzaju wirusa. Takie badanie ma kilka zalet, są to:

 • Jednoczesne wykrywanie kilku szczepów wirusa.
 • Oznaczanie stopnia onkogenności HPV. Uważa się, że rak szyjki macicy występuje, gdy kobieta ma HPV typu 16 i 18.
 • Możliwość rozpoznawania reinfekcji od uporczywej (przewlekłej) infekcji podczas powtarzanych testów.

Identyfikacja szczepów onkogennych pozwala lekarzowi dobrać taki schemat leczenia, który zapewni maksymalne działanie przeciwwirusowe na organizm i zapewni profilaktykę rozwoju nowotworów.

Regenotypowanie pokazuje skuteczność terapii, ponieważ ponowne zakażenie tym samym szczepem nie jest możliwe.

Cena za testy

Koszt badania na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego w organizmie zależy od zaplanowanego badania.

Konwencjonalna diagnostyka PCR w większości klinik jest niedroga. Ta sama metoda z oznaczeniem kilku rodzajów wirusów i ich ilościowej obecności w organizmie jest już droższa. Najwyższy koszt testu Dijin.